Wspólnoty

Witamy na stronie poświęconej

Wspólnotom Parafialnym

Akcja Katolicka

Jest stowarzyszeniem katolików świeckich w Kościele, posiadającym osobowość prawną, kościelną i ogólnopolską. W Polsce AK powstała  w 193O r. Reaktywowanie  działalności  Akcji  nastąpiło  podczas  282  Konferencji  Episkopatu,  w  dniu  2  maja  1996  r. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej została erygowana przez Księdza Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego w dniu 21 kwietnia 1997 r.

Celem Akcji jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpraca katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

Akcja Katolicka realizuje swoje cele poprze: pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego
i kulturalnego oraz ukierunkowanie go na zadania apostolskie, przenikanie życia społecznego wartościami ewangelicznymi, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu  społecznym.  gospodarczym,  kulturalnym i politycznym. Sobór Watykański II zalicza Akcję Katolicka do urzędów w Kościele, obok urzędu kapłanów, diakonów i katechistów. Urząd, jakim jest AK. rożni się od pozostałych urzędów tym. że jest sprawowany społecznie, a nie przez powierzenie pojedynczym osobom. Będąc urzędem działającym z mandatu Kościoła, AK – jako uprzywilejowana forma ministerium wiernych świeckich – należy do fundamentalnej jego struktury.

Patronem Akcji jest św. Wojciech, a świętem Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata. Rok 2001 jest dla Akcji Katolickiej rokiem szczególnym, bowiem w listopadzie odbędzie się jej I Krajowy Kongres. Parafialne Oddziały AK przygotowują się do lego wydarzenia między innymi poprzez odprawianie „Nowenny Miesięcy”. Walne Zebranie Założycielskie członków Parafialnego Oddziału AK odbyło się w dniu 13 maja 1997 r. Powołanie prezesa Oddziału dekretem Metropolity Gnieźnieńskiego nastąpiło w dniu 30 października 1997 r., a w dniu 25 listopada tego roku ukonstytuował się zarząd Oddziału I kadencji. W styczniu 2001 r. Walne Zebranie rozpoczęto 11 kadencję działalności Parafialnego Oddziału AK. Członkowie PO AK w naszej Parafii spotykają się dwukrotnie w ciągu miesiąca: w pierwszy piątek miesiąca na spotkaniu modlitewnym w trzeci czwartek miesiąca w celu pogłębiania nauki Kościoła.

Apostolstwo Dobrej Śmierci

Stowarzyszenie Matki Bożej, Patronki Dobrej Śmierci, zwane także Apostolstwem Dobrej Śmierci, powstało we Francji, w 1908 r. W naszej parafii istnieje od 11 listopada 1992 r. Siedzibą Stowarzyszenia w Polsce jest Górka Klasztorna (Księża Misjonarze Świętej Rodziny) koło Łobżenicy.

Celem Stowarzyszenia jest, przez modlitwę i dobre czyny, za pośrednictwem Matki Bożej Bolesnej, uproszenie:

  • dla wiernych katolików wytrwania w praktykach życia chrześcijańskiego
  • dla obojętnych religijnie i dla grzeszników, łaski nawrócenia
  • dla wszystkich bez wyjątku łaski dobrej i szczęśliwej śmierci

W Stowarzyszeniu istnieją trzy stopnie:

     I Stopień –  wyrażenie zgody na wpis do Księgi Stowarzyszenia i oddanie się tym samym pod opiekę Matki Bożej, Patronki Dobrej Śmierci;

     II Stopień – po wcześniejszym zapisie do Księgi, zobowiązanie do odmawiania dwa razy dziennie trzech „Zdrowaś Maryjo” z wezwaniem: „Matko Boża, Patronko Dobrej Śmierci, módl się za nami” – „Św. Józefie, módl się za nami”.

     III Stopień – zobowiązanie do modlitwy jak w stopniu II, a ponadto codziennie rachunek sumienia i raz w miesiącu dzień skupienia programowany indywidualnie przez członka.

Członkowie spotykają się na wspólnej modlitwie z okazji różnych uroczystości kościelnych. W drugą sobotę każdego miesiąca spotykają się w świątyni:

  • o godz. 8.00 – śpiewają godzinki ku czci Matki Bożej Bolesnej,
  • o godz. 8.30 – uczestniczą we Mszy św. odprawianej w ich intencjach, a po niej odmawiają różaniec do Matki Bożej Bolesnej.

Tradycją są pielgrzymki w zorganizowanych grupach do sanktuariów maryjnych, w szczególności do Górki Klasztornej, by uczestniczyć w dniach skupienia bądź rekolekcjach.

Centrum Ochotników Cierpienia

Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia, zwane Apostolatem Zbawczego Cierpienia założył w 1947 roku włoski kapłan ks. prałat Luigi Novarese, który 11 maja 2013 roku został ogłoszony błogosławionym. Jego główną ideą było głoszenie, iż osoba cierpiąca może być aktywnym ewangelizatorem, a cierpienie można przemienić w służbę.

Członkowie Stowarzyszenia jak wskazywałaby nazwa nie chcą cierpieć, lecz starają się, gdy pojawi się cierpienie (a pojawia się w życiu każdego człowieka) łączyć je przez serce Matki Najświętszej z cierpieniem Pana Jezusa na krzyżu. Ofiarowują je dobremu Bogu wypraszając łaskę miłosierdzia dla siebie, braci, sióstr i Kościoła świętego. Realizują wezwania Matki Bożej z Lourdes i Fatimy.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele i powołanie przede wszystkim poprzez działalność apostolatów zrzeszonych w tzw. ”Grupach Przewodnich”, które istnieją w parafiach.

Formacja religijna prowadzona w grupach ma na celu podniesienie godności człowieka cierpiącego, dowartościowanie jego życia naznaczonego krzyżem oraz zachęcenie do odważnego i apostolskiego angażowania się w życie społeczne i parafialne.

Zasadniczą cechą wyróżniającą to Stowarzyszenie jest to, że sami chorzy prowadzą działalność dla chorych, przy pomocy zdrowych. Zdrowi również należą do wspólnoty i nazywają się „Bracia i Siostry Chorych”, są to osoby, które swą posługą angażują się u boku chorego i im pomagają.

Stowarzyszenie przedstawia swoim członkom różne propozycje i organizuje:

  • wspólne Eucharystie dla chorych, rekolekcje, konferencje i pielgrzymki,
  • działalność rehabilitacyjną w domu uzdrowienia chorych im. Jana Pawła II w Głogowie
  • działalność społeczno-kulturalną, oraz podejmuje wszelkie inne inicjatywy, które mogą się przyczynić do promocji osób chorych i niepełnosprawnych.

Asystentem duchownym i przewodnikiem Stowarzyszenia jest ks. Leszek Chudziński

Odpowiedzialnym świeckim za wspólnotę jest Wiesław Górzyński tel. 695-634-871

Wspólnota spotyka się w każdą drugą sobotę miesiąca o godzinie10.00 na Eucharystii pod przewodnictwem ks. Leszka Chudzińskiego. Po Mszy św. członkowie spotykają się w salce parafialnej.

Grupa Modlitewna Św. Ojca Pio

Grupa istnieje od 2003 roku. Powstała z inspiracji ks. kapelana Leszka Chudzińskiego, jako odpowiedź na duchowe zapotrzebowanie chorych, przebywających w szpitalu, osób ich odwiedzających oraz modlących się w kaplicy.

Miesięczne spotkania ( drugi wtorek m-ca ). Msza św. i nabożeństwo tematycznie związane ze Św.Ojcem Pio, Św.Franciszkiem z Asyżu oraz rokiem liturgicznym

Kilka pielgrzymek w roku.

Nowenna do Św.Ojca Pio w KAŻDY CZWARTEK

Grupa liczy 34 osoby

Opiekun:  Ks.Leszek Chudziński, kapelan szpitala

Proszę o kontakt z administratorem strony w celu uzupełnienia strony

Proszę o kontakt z administratorem strony w celu uzupełnienia strony

Towarzystwo Świętego Wojciecha

Towarzystwo Św. Wojciecha jest stowarzyszeniem publicznym mężczyzn – katolików posiadającym osobowość prawną i statut. Zostało powołane dekretem ks. Prymasa Józefa Glempa z dnia 20 czerwca 1990 r.

Działa obecnie na obszarze Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Diecezji Bydgoskiej zgodnie z nowym statutem zatwierdzonym 1 września 2012 r. przez ks. abp Józefa Kowalczyka – ówczesnego Metropolitę Gnieźnieńskiego a obecnie Prymasa Seniora. Aktualnie liczy około 330 członków. Tradycjami sięga 1882 r. Siedzibą Zarządu Głównego Towarzystwa jest Gniezno. Jednostkami organizacyjnymi są Regiony (jest ich pięć – Bydgoszcz, Gniezno, Kujawy /Inowrocław/, Krajna /Nakło nad Notecią/, Pałuki /Wągrowiec/) i Koła.

Członków Towarzystwa nazywa się Braćmi, którzy dzielą się na: zwyczajnych, wspierających i honorowych.

Nasze Koło Parafialne istnieje od 1 października 1991 r. Skupia Braci – członków zwyczajnych Towarzystwa, o czym świadczy prawo do noszenia stroju – płaszcza z zewnątrz granatowego ze znakiem Towarzystwa a od wewnątrz purpurowego. Do Towarzystwa nie można się zapisać, można zostać do niego zaproszonym.

Zadania Towarzystwa można streścić w triadzie: kult – formacja – reprezentacja.

KULT dotyczy Św. Wojciecha, dbałości o jego szerzenie i dbałości o dziedzictwo duchowe i materialne jakie po sobie pozostawił ten patron Polski i wszystkich Polaków.

FORMACJA intelektualna związana jest z pogłębianiem wiary religijnej Braci i środowisk, w których żyją (wymienić tu można objaśnianie katolickiej nauki społecznej, dziejów Kościoła, popieranie chrześcijańskiej doktryny w świecie, propagowanie poglądów katolickich itd.).

REPREZENTACJA związana jest z przybliżaniem przez laikat duchowieństwu problematyki świeckich i ich poglądów, opinii oraz propozycji, a także z kształtowaniem jedności działania w poczuciu wspólnoty Kościoła.

Bracia winni prezentować poglądy katolickie wszędzie tam, gdzie pracują i działają. Winni zabierać głos w sprawach, w których Kościołowi hierarchicznemu nie zawsze wypada zabrać głos, jak choćby w rozmaitych problemach politycznych, społecznych i gospodarczych, wszędzie prezentując katolicką naukę społeczną. Bracia muszą wykazywać się aktywnym życiem religijnym, a także zaangażowaniem w działalności parafialnej lub samorządowej i społecznej.

Spotkania Koła odbywają się w salce pod plebanią raz w miesiącu – w trzeci wtorek o godz. 19:20. Podczas nich Bracia pogłębiają wiedzę religijną analizując fragmenty Pisma Świętego, Katechizm Kościoła Katolickiego, homilie Papieża, wybrane pozycje literatury religijnej, prasy katolickiej, wykłady związane z katolicką nauką społeczną. Bracia omawiają hasła ogłaszanych przez Episkopat programów duszpasterskich, dzielą się uwagami, refleksjami, wymieniają poglądy, dyskutują. Swą świadomość chrześcijańską pogłębiają też przez udział w rekolekcjach zamkniętych, które corocznie odbywają się przez trzy dni w wyznaczonym Domu Rekolekcyjnym (od 2014 r. w Górce Klasztornej – przedtem najczęściej w Laskowicach). Ponadto korzystają z wielkopostnych rekolekcji parafialnych, a także innych rekolekcji i dni skupienia zalecanych dla wspólnot, do których również należą. Uczestniczą też w Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej.

Bracia w płaszczach między innymi:

  1. Na forum parafii:
    1. prowadzą w wyznaczone dni:
      • adorację Najświętszego Sakramentu w I piątki miesiąca i podczas Wieczystej Adoracji;
      • modlitwę różańcową.
    2. uczestniczą w Triduum Paschalnym, w procesjach Bożego Ciała, Drodze Krzyżowej ulicami parafii i Mszach Św. okolicznościowych (np. odpustowych, rocznicowych i innych).
  2. Poza parafią w Bydgoszczy:
    • uczestniczą w okresowych spotkaniach Braci Regionu w różnych parafiach (Msze Św., agapa),
    • biorą udział w uroczystościach 3 maja (Stary Rynek) i 11 listopada (katedra),
    • idą ulicami Bydgoszczy w procesji różańcowej (październik) i Drodze Krzyżowej (marzec) a także podczas innych okoliczności np. w Orszaku Trzech Króli (6 stycznia), w milczącym Marszu Mężczyzn za Najświętszym Sakramentem,
    • uczestniczą w Mszach Św. jubileuszowych, odpustowych, okolicznościowych i innych
    • uczestniczą w Drodze Krzyżowej w Dolinie Śmierci (14 września)
  3. Poza Bydgoszczą uczestniczą:
    • w uroczystościach odpustowych ku czci Św. Wojciecha w Gnieźnie (kwiecień),
    • w pielgrzymkach do Grobu Św. Wojciecha (wrzesień) i innych sanktuariów np. Częstochowy, Kcyni, Pakości, Łagiewnik, Warszawy, Inowrocławia, Lednicy.

Dumą napawa fakt, że przez aktywność Braci w realizacji statutowych zadań nasze Koło jest rozpoznawalne i doceniane nie tylko w Regionie Bydgoskim.

Asystent Kościelny Diecezji Bydgoskiej (obejmujący Regiony: Bydgoszcz i Krajna):
ks. Jarosław Antkowiak (od 15.09.2011 roku)

Opiekun parafialny (Asystent Kościelny Koła):
ks. Leszek Chudziński (od 1.10.2014 roku)

Prezes Parafialnego Koła:
Jan Nowak (od 01.10.1991 r.)

Członek Zarządu Koła:
Waldemar Żurowski (od 15.04.2008 r.)

Wspólnota Krwi Chrystusa zaprasza do udziału w parafialnej peregrynacji Koronki do Krwi Chrystusa

Wspólnota krwi Chrystusa, składająca się z czcicieli i sympatyków powstała w Roku Jubileuszowym 2000, jako owoc wizyty kapłana ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Ojciec Ksawery w niedzielę misyjną głosił homilie. Gościliśmy też indywidualnych członków Wspólnoty Krwi Chrystusa z innych parafii. Pomimo tego, że było nas niewielu, ówczesny ks. Proboszcz Kanonik Stanisław Woźniak wyraził zgodę, abyśmy zaistnieli, za co jesteśmy Mu bardzo wdzięczni. W pierwszym etapie spotykaliśmy w kaplicy szpitala im. dr. Jana Biziela, modląc się z chorymi i za chorych. Naszymi opiekunami byli kolejno: ks. kapelan Grzegorz Brygman, ks. kapelan Leszek Chudziński, a obecnie duchową opiekę nad Wspólnotą sprawuje ks. Proboszcz Kanonik Tomasz Cyl. Część wiernych Pan Bóg powołał już do siebie, lecz my trwamy na modlitwie i dzięki mocy krwi Baranka wciąż staramy się być otwarci na współpracę z innymi, bo przecież wszyscy zostaliśmy odkupieni Najdroższą Krwią Zbawiciela.

W każdy wtorek po Mszy św. o godz. 8.30 w naszej parafialnej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej prowadzimy różaniec do Krwi Chrystusa, na który wszystkich serdecznie zapraszamy. Powstała też „róża modlitewna” składająca się z siedmiu osób, jak siedem przelań Krwi. Innym kręgiem jest grupa formacyjna, która spotyka się na rozważaniu Słowa Bożego. W atmosferze miłości i pokory czytamy Ewangelię z najbliższej niedzieli (jak w Domu Misyjnym podczas dni skupienia), dzielimy się tym, co do każdego szczególnie przemawia, co podoba się Panu Bogu, co mamy zmienić w swoim życiu, za co mamy Mu dziękować i za co Go przepraszać. Jako drogowskaz wewnętrznej pracy nad sobą wybieramy na cały tydzień „Słowo Życia” np. „Przygotujcie drogę Panu” (Mk 1, 3) i staramy się ten Święty Tekst wcielić w życie, bo „Słowo Życia” pozwala na co dzień odczytywać wolę Bożą i uczy żyć Ewangelią. Serdecznie zapraszamy do tej grupy, by wzrastać duchowo i żyć aktywniej dla Pana Jezusa w chorych, cierpiących, starszych, a także odbyć konkretną formację w Domu Misyjnym w Swarzewie. Bierzemy również udział w niedzielnej posłudze liturgicznej i adorujemy Najświętszy Sakrament w trzecie piątki miesiąca po wieczornej Mszy św.

Począwszy od Wielkiego Postu A.D. 2009 pragniemy rozszerzyć kult Krwi Chrystusa i dlatego zapraszamy wszystkich do podjęcia parafialnąej peregrynacji Koronki do Krwi Chrystusa, którą każda rodzina, czy osoba samotna może przez siedem dni gościć w swoim domu modlitewnie łącząc się z Męką naszego Pana Jezusa Chrystusa. Do tej modlitwy zapraszamy też w sposób szczególny chorych i cierpiących Parafian.

Wspólnota Różańca Świętego
przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy

             Stowarzyszenie Różańca Świętego zostało założone w Lyonie (Francja) w roku 1826 przez Marię Paulinę Jaricot, członkinię Trzeciego Zakonu św. Dominika.

            Paulina Jaricot organizowała 15-osobowe grupy nazywane Żywym Różańcem. każda z osób tej grupy zobowiązana była do odmawiania i rozmyślania jednej z tajemnic radosnych, bolesnych czy chwalebnych (nie było wówczas jeszcze tajemnic światła), czyli wszyscy razem – chociaż nie jednocześnie – odmawiali codziennie cały różaniec.

            Papież Jan Paweł II w październiku 2002 roku wprowadził nową, czwartą część różańca – tajemnice światła, w której uwzględnia lata publicznej działalności Chrystusa, „aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii”.

            Wspólnota Różańca Świętego przy Parafii pw. św. Jadwigi Królowej powstała
w 1983 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. kan. Stanisława Woźniaka. Różaniec towarzyszy naszym parafianom – członkom Wspólnoty w codziennym życiu. Odmawiając kontemplują z Matką Bożą Chrystusa, który dla naszego zbawienia z Niej się narodził, umarł na Krzyżu i zmartwychwstał. Wspólnota jest podzielona na grupy – „Róże”, które liczą po 20 osób, czyli tyle, ile jest tajemnic w całym różańcu. Członek „Róży” odmawia codziennie przez cały miesiąc tę samą tajemnicą (jedną dziesiątkę różańca) i w ten sposób tworzy cały „żywy różaniec”.

Ponadto Wspólnota:

– przewodniczy modlitwie różańcowej codziennie z wyjątkiem wtorków i drugich sobót w miesiącu po Mszy świętej o godzinie 8.30;

– 13. dnia miesiąca, od maja do października, uczestnicząc w różańcu fatimskim, modli się w intencjach naszego społeczeństwa, całej ludzkości i w sprawach osobistych;

– codziennie o godzinie 14.00 w kaplicy Szpitala im. Biziela, modląc się na różańcu, zawierza Maryi wszystkie życie i zdrowia pacjentów;

– w 1. sobotę każdego miesiąca o godzinie 8.30 cała Wspólnota uczestniczy we Mszy św. sprawowanej w intencji członków oraz dokonuje u swoich zelatorek wymiany tajemnic różańcowych.

            Wspólnota obejmuje „7 róż”, a więc 140 członków. Żywo włącza się do życia parafialnego. uczestniczy częściowo w obsłudze liturgicznej niedzielnej sumy parafialnej o godzinie 10.00. Prowadzi pierwszopiątkowe adoracje Najświętszego Sakramentu, adoracje przy Grobie Pańskim oraz adoracje wieczyste w dniach wyznaczonych według kalendarza opracowanego przez Akcję Katolicką naszej Parafii.

            Wspólnota posiada chorągiew ku czci Matki Bożej Różańcowej i uczestniczy z nią w ważnych uroczystościach parafialnych.

            Opiekunem parafialnym jest ks. kanonik Tomasz Cyl, a przewodniczącą – Irena Maruszak.

             Chętnych do włączenia się w modlitwę różańcową prosimy o zgłaszanie się w sklepiku parafialnym po każdej Mszy św. niedzielnej!

Towarzystwo św. Józefa

Towarzystwo św. Józefa powstało w parafii we wrześniu 1995 r. z inicjatywy ks. kan. Stanisława Woźniaka. Sponsorami byli Julia i Jan Pietrusowie z Buffalo, którzy ufundowali komże z nadrukiem.
Na początku Towarzystwo liczyło 21 aktywnych członków, dziś jest ich 12. Działalność to pomoc kapłanom w niedziele podczas zbierania kolekty, a w czasie Bożego Ciała i Oktawy noszenie baldachimu.
Obecnie opiekunem wspólnoty jest ks. kan. Tomasz Cyl, liderem (od 2005 r.) Tadeusz Strzelewicz, a skarbnikiem Waldemar Żurowski.
Na spotkaniach z ks. kan. Proboszczem, które odbywają się raz w miesiącu, omawiane są bieżące sprawy Kościoła, głoszone katechezy, wspólna modlitwa i błogosławieństwo na koniec.

Wspólnota dzieci niepełnosprawnych  

W październiku 2006 roku przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Dzielnych Los Wspomaga” mgr Wanda Korniluk na prośbę członków tego Koła zwróciła się do księdza proboszcza parafii pw. Św. Jadwigi Królowej ks. kanonika Tomasza Cyla o możliwość ustanowienia Mszy św. dla osób niepełnosprawnych. Decyzja i odpowiedź ze strony Księdza Proboszcza była natychmiastowa i pozytywna.

W radosną niedzielę 19 listopada 2006 roku po raz pierwszy członkowie Koła Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Dzielnych Los Wspomaga” wspólnie uczestniczyli we Mszy św., podczas, której usłyszeli następujące słowa od Księdza Proboszcza: ” Uprzejmie informuję, że z otwartością serca czekamy na wszystkie Dzieci Niepełnosprawne z rodzicami w każdą trzecią niedzielę miesiąca na Mszy św. o godzinie 15.00, począwszy od 19 listopada 2006 roku. Po Mszy św. zapraszamy na spotkanie w salce pod plebanią, do której bez problemu można wjechać wózkami. Duchową opiekę nad Państwa Wspólnotą obejmie w tym roku szkolnym ksiądz diakon Marek Kusy…”

Z ramienia sióstr zakonnych pieczę nad nami przejęła siostra Agnieszka Witkowska-siostra Agnes CSFN, która była z nami dwa lata. W tym czasie również współpracował z nami ksiądz diakon Dominik Krawczak.

Nasze uczestnictwo we Mszy św. ma charakter czynny. Osoby ze schorzeniami i po schorzeniach w czasie Mszy św. czytają Słowo Boże, śpiewają psalmy, niosą dary do ołtarza. Kilku chłopców z tej wspólnoty jest również ministrantami.

To bardzo ważne funkcje i bardzo ważne czynności. Zaufano nam, a my staramy się wykonywać je najlepiej, jak potrafimy.

W czasie naszych spotkań w salce pod plebanią lub w ogrodzie, staramy się o mały poczęstunek, wspólną herbatę i radość, taką rzeczywistą, prawdziwą płynąca z głębi naszych serc.

W bieżącym roku wspólnie z nami z ramienia parafii idzie-siostra Anna Maria CSFN.

 Wszystkie dzieci niepełnosprawne wraz z rodzicami lub opiekunami serdecznie zapraszamy

w każdą 3. niedzielę miesiąca

na Mszę św. o godzinie 15.00, a następnie spotkanie!

Międzynarodowy Apostolski Ruch Szensztacki

Grupa Rodzin

 1. W obecnej chwili należą cztery rodziny i jedna osoba do grupy Matek Szensztackich.

 2. Spotykamy się raz w miesiącu ze Siostrą z naszego ruchu, nie raz jest ksiądz z naszej parafii oraz uczestniczymy w tym dniu we Mszy Świętej. Najczęściej w czwarty poniedziałek miesiąca lub w inny poniedziałek ale to bardzo rzadko. Kilka  razy do roku spotykamy się przy Sanktuarium na Piaskach.

 3. Mamy dni skupienia przy Sanktuarium, spotkania formacyjne co miesiąc, kawiarenka dialogowa. Każda rodzina zawiera Przymierze z Matką Boską w sanktuarium na Mszy św. i ma poświęcone Sanktuarium Domowe.

Zaleca się rodzinom uczestniczyć co jakiś czas w rekolekcjach rodzinnych oraz w czuwaniach przy Sanktuarium przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą i innymi ważnymi świętami kościelnymi.

 4. Zadanie apostolskie: poprzez pracę nad sobą poprzez samowychowanie kształtować nas samych i nasze rodziny na wiernych gorliwych świadków Chrystusa i Maryi dla odnowienia współczesnego świata.

Rodzina kształtowana na wzór ,,Najświętszej Rodziny z Nazaretu”.

 5. W parafii angażujemy się we Mszy Świętej na sumie w niedzielę oraz różańcu, drodze krzyżowej i Adoracji pierwszo-piątkowej. Należymy do Akcji Katolickiej, pomagamy w parafialnej Caritas, pomagamy Ojcu Darkowi na Misji w Madagaskarze. Mężowie należą do wspólnoty św. Józefa.

 

Roman i Barbara Matthews 

1. Międzynarodowy apostolski Ruch Szensztacki – grupa dziewczyn

2. Na spotkania uczęszcza dziewięć dziewczyn.

3. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie.

4. Grupa spotyka się od 2010 roku według spotkań formacyjnych wspólnoty szensztackiej. W 2011 roku zawarły przymierze miłości z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną. Duchową opiekę nad grupą sprawuje siostra szensztacka obecnie s. M. Marta Piaskowska.

5. Apostolstwo realizują własnym przykładem w swoim środowisku. Działają w lokalnej wspólnocie szensztackiej przy sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy oraz w Wolontariacie „Dla Ciebie”.

6. Dziewczęta z grupy pochodzą z różnych parafii, gdzie w miarę możliwości angażują się we wspólnocie parafialnej.

 Dziewczęta Szensztackie – należymy do międzynarodowego, apostolskiego Ruchu Szensztackiego. W Przymierzu Miłości z Maryją pragniemy dać świadectwo wiary w Chrystusa w naszych Parafiach, szkołach i środowiskach, w których mieszkamy. Co dwa tygodnie uczestniczymy w spotkaniu formacyjnym, aktywnie udzielamy się w pracy apostolskiej, głównie poprzez wolontariat przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy na Piaskach.

Więcej informacji na www.szensztat.pl oraz www.wolontariatdlaciebie.pl

telefony kontaktowe: Dominika Matthews 792766228 i siostra M. Marta 601623464

 Zapraszamy wszystkie chętne dziewczęta na spotkania!

Scroll to Top